Kontexty 6 / 2019

Editorial

Redakce

Vážení čtenáři,

dostáváte do rukou poslední letošní číslo revue Kontexty, kterým uzavíráme již jedenáctý ročník. Chceme na tomto místě poděkovat všem čtenářům, především předplatitelům, za přízeň, neboť si uvědomujeme, že naše revue není zrovna odpočinkovým čtením. Jako malý bonus do tohoto čísla přikládáme bezplatný poukaz na stažení audioknihy Petra Fialy a Františka Mikše Konzervatismus dnes: politika, společnost a zdravý rozum v době nerozumu, v načtení ostravského herce Davida Viktory. Kniha je věnována britskému filosofovi Rogeru Scrutonovi, našemu dlouholetému příteli, jehož články a knihy nás vždy inspirovaly a jenž byl na počátku devadesátých let i členem redakční rady našeho časopisu (vycházejícího tehdy pod názvem Proglas).

Jsme potěšeni, že sir Roger Scruton v listopadu na slavnostním galavečeru v paláci Žofín obdržel Stříbrnou pamětní medaili Senátu jako ocenění za činnost v podzemní univerzitě a za boj proti komunistickému režimu v tehdejším Československu. Srdečně mu gratulujeme a přejeme brzké uzdravení z těžké nemoci, s níž nyní zápasí.

Pro příští rok připravujeme dílčí grafické i koncepční změny časopisu, které Kontexty více přiblíží současným trendům, od poloviny roku by měla být spuštěna i jeho on‑line verze. Konzervativní orientace časopisu zůstane samozřejmě zachována. Jak jsme již opakovaně napsali, konzervatismus prosazuje především umírněnost v intelektuálních a politických ambicích, což jsou ctnosti, kterých se současné době zrovna nedostává. Všichni známe slavný výrok Karla Marxe, že „filosofové jen svět různým způsobem vykládali, ale jde o to jej změnit“. Po všech historických peripetiích a zkušenostech je třeba tento výrok obrátit, postavit „z hlavy na nohy“. Náš současný svět musíme především správně vykládat, dobře mu porozumět, nikoli se ho snažit stále bezhlavě měnit. Skutečně hluboké porozumění je základem každé dobré politiky, té konzervativní zvlášť. Dnešní doba rychlých změn, mělkých informací, povrchních soudů a zběsilých politických závazků vyžaduje zvýšenou konzervativní ostražitost, spolehlivé informace, a především fundovanou debatu o tom, co se kolem nás děje. Budeme ji nadále nabízet.

Přejeme vám příjemné prožití vánočních svátků, vše dobré do nového roku a těšíme se na další setkávání na našich stránkách.

Stáhněte si celé číslo v PDF
(4,65 MB)

Obsah

Texty

Joseph Epstein
Hrozba politické korektnosti

Dariusz Karłowicz
Restart, nebo revoluce?

Jan Obrtlík
Mies van der Rohe 1886–1969. Půlstoletí od úmrtí jedné z otcovských figur modernismu

Josef Kroutvor
Společné počátky české státnosti. Naše tradice cyrilometodějská a svatováclavská

Stanislav Balík
Vlastenectví v pojetí B. Staška: dnešní pohled

Portrét: Hans Belting

Ivan Foletti
Hans Belting: historik umění propojující kultury a světy

František Mikš
Beltingovy úvahy o Němcích a jejich umění

Hans Belting
Co je německé umění

Literatura / výtvarné umění / kultura

Markéta Hejkalová
Co má společného Reinhard Heydrich a světový PEN klub?

Vít Janota
Vzestup a pád říše stínu

František Mikš
„Umělec rozpolcený jako broskev.“
Několik poznámek k malířskému dílu Marka Chagalla

Ivana Ryčlová
Na zelených koních Marka Chagalla

Marc Chagall
Anděl nad střechami. Z básní.
Parafráze z ruštiny Danuše Kšicová

Jan Čep
Vánoční

Vaši nejmilejší básníci?

Daniel Podhradský
S básní já vstávám, s básní já usínám
(a tak trochu tuším, že v tom nejsem sám)

Rejstřík ročníku 2019