Ukrajina, Rusko a dezinformace
Tři vítězné práce esejistické soutěže Pravého břehu
Jan Hroudný
POLITIKA & SPOLEČNOST / Názory
Pravý břeh – Institut Petra Fialy uspořádal první ročník studentské soutěže o nejlepší odbornou esej. Do soutěže, jejímž cílem bylo nalézt mladé a talentované autory, se přihlásily téměř čtyři desítky účastníků. Rozhodování poroty tak od začátku nebylo jednoduché. Po důkladném uvážení nakonec vykrystalizoval užší výběr autorů, se kterými organizátoři soutěže plánují navázat další spolupráci.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo dne 29. května v Brně za přítomnosti premiéra Petra Fialy a ředitele Pravého břehu Františka Mikše. Ve svých proslovech zdůraznili návaznost esejistické soutěže a činnosti Pravého břehu na dřívější publikační a vzdělávací aktivity, které sahají ještě před listopad 1989. Už tehdy věřili, že právě psané slovo má sílu měnit věci. Cílem esejistické soutěže bylo získat nový pohled mladé generace na otázky, které hýbou společností u nás i ve světě. Tomu odpovídalo i zadání samotné soutěže – autoři si mohli zvolit buď libovolné téma, nebo využít jeden ze tří navržených okruhů. Těmi byly: bilance českého předsednictví v Radě EU, vliv dezinformátorů v době krize a integrace ukrajinských uprchlíků.
Téma dezinformací si zvolil Albert Fuchs, který se umístil na třetím místě. Ve své eseji poukázal na nutnost vzdělávání a osvěty v oblasti mediální gramotnosti. Stříbrnou pozici obsadil Ondřej Pospíšil s textem o ruské agresi na Ukrajině. Zaujala nás myšlenka, že Rusko bylo k útoku na Ukrajinu „vyprovokováno“ Západem – nikoliv však jeho agresivitou, nýbrž jeho slabostí. Celkovým vítězem soutěže se stal Tomáš Kotačka s esejí srovnávající současnou válku na Ukrajině se zimní válkou, kterou vedl Sovětský svaz proti Finsku.
Všechny tři vítězné eseje vám v mírně upravené a zkrácené podobě přinášíme v tomto čísle časopisu Kontexty.
(Tiskem vyšlo v KONTEXTECH 3/2023)