Století Ludvíka Kundery
Mojmír Jeřábek
KULTURA / Literatura
Brněnský rodák (narozen 22. března 1920), synovec klavíristy, žáka Leoše Janáčka, muzikologa a prvního rektora JAMU Ludvíka Kundery a bratranec spisovatele Milana Kundery. Multitalentovaný umělec, muž renesanční šíře vzdělání. Básník, dramatik, dramaturg, překladatel, výtvarník. Studium na Karlově univerzitě je přerušeno za druhé světové války, je totálně nasazen v Německu, po válce dokončuje bohemistiku a germanistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Zakladatel postsurrealistické skupiny Ra, člen Sdružení Q. Jeho úspěšná éra dramaturga Mahenovy činohry v Brně v letech 1968–1970 (uvádí mj. hry B. Brechta) končí z politických důvodů, následuje publikační zákaz. Bez možnosti adekvátního zaměstnání se přesunuje do Kunštátu, který si zamiluje pod vlivem Františka Halase, jehož odkazu se soustavně věnuje. Pod pseudonymy pokračuje v překladech či dramaturgických počinech. Spolupracuje s Divadlem Husa na provázku (je autorem slavné inscenace na motivy Komenského Labyrint světa a lusthaus srdce z roku 1983). Vytváří v mnoha ohledech jedinečné dílo – jeho překlady Bertolta Brechta se považují za nepřekonatelné a jsou mnohokrát oceňované; přednáší germanistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Umírá v roce 2010 v Boskovicích, pohřben je v Kunštátě.
Vše, co kolem sebe vidíme, je zcela výtečné!
Z rodinných průpovídek LKA to byl konec doby, kdy jsme byli na dně,
už nerado se na ni vzpomíná.
Budovu budoucnosti postaví však řádně
jen ten, kdo minulost až na dno zná.
LK: Totální kuropění
Sté výročí narození Ludvíka Kundery se sto důvody připomenutí této mimořádné osobnosti básníka, dramatika, výtvarného umělce a jedinečného překladatele z němčiny připadlo na pandemií poznamenaný 22. březen 2020. Vzpomínková akce Moravského zemského muzea tak musela počkat až do letošního října. Uskutečnila se v režii Eleonory Jeřábkové z Literárního oddělení muzea a se zasvěceným průvodním slovem básníka Františka Schildbergera. Setkání bylo spojeno s vyhlášením výsledků studentské překladatelské soutěže v Německém kulturním spolku. Hlavní přednášky z konference nazvané Sláva azuru přinášíme v tomto bloku. Než se do nich začtete, dovolte malou rodinnou vzpomínku z pera Olgy Jeřábkové z literární redakce Českého rozhlasu:
Dům Ludvíka Kundery v Kunštátě – to bylo místo, kde se obvykle zastavil čas: klid, útulno, dlouhá vyprávění, vzpomínání, laskavé a milé úsměvy paní Jiřiny. A samozřejmě čaj. Čaj s vůní a nesčetnými příběhy. S Ludvíkem Kunderou jsem natáčela v Českém rozhlase několikrát, ale na pořad, v němž vyprávěl o čajích, vzpomínám možná nejraději. Ostatně – svému oblíbenému nápoji věnoval celou knihu. Mám ji stále blízko u sebe; s krásným věnováním, kterého si velmi považuji. Několikrát jsme navštívili Ludvíka Kunderu v Kunštátě s mým otcem – když se pánové zabrali do vzpomínek na dávné časy, byly to nezapomenutelné a neopakovatelné chvíle, kdy stačilo sedět a beze slova poslouchat.
Když vyšla kniha vzpomínek našeho otce (Brno – kulturní město předválečné a válečné), byl to právě Ludvík Kundera, který uvedl knihu ke čtenáři laskavými slovy v prostorách Mahenovy knihovny. Ostatně – spisovatel, po němž je brněnská knihovna pojmenována, to bylo jedno z blízkých spojení Ludvíka Kundery s mým otcem: mnoho a mnoho let byli oba aktivními členy Společnosti Jiřího Mahena. O vzájemném vztahu svědčí i báseň Pozdní portrét,kterou věnoval Ludvík Kundera právě mému otci a v níž je mimo jiné jeho přesná charakteristika.
Ludvík Kundera
POZDNÍ PORTRÉT – Památce Dušana Jeřábka
S lehoučkou ironií obzíral kolkolem,
nenadále se usmál nehodlaje dovršit
tu chvíli, jen aby byl klid –
nižádné vem kde vem.
Jak herec kráčel uličkami škamen, mezi hloučky,
vůbec si nevšímaje planých narážek.
Neříkal „Mahen pravil“, mezi násobky a součty
si vybíral, aniž se divě přesmykl do ráže.
Neplýtval zrovna slovem dějiny,
oblíbil si však dění a děj
a obešel se bez slabiky nej.
Nevážil slova na tuny a centy,
znal ticho: někdy jím
zasáhl do pointy.
(Tiskem vyšlo v KONTEXTECH 6 / 2021)